Alumni Awards Past Recipients

 

Harold L. Conover Leadership Award

2004  Will P. Stephens '75
2008  Joan C. Mazzotti '76
2009  Maj. Mark E. Slusher '90
2010  Lewis Rosenblum '73
2011  Lance Elder '70
2012  Lt. Col. Joseph C. Shusko '78
2013  Col. Roger E. Carey '80
2014  Wanda Jones Rogers '79
2016  Melda L. Grant '96
2017  Col. Kenneth J. Tozzi '84



Gordon E. Prichard '63 Award for Volunteer Service

1967  William V. Sheehy ‘46
1968  Andrew S. Hazelton
1969  Edmund J. Dyjack ‘34
1970  Charles J. Jensen ‘30
1971  Dr. George R. Hill ‘32
1974  Philip B. Brooks ‘35
1976  Eugene D. Badgley ‘32
1980  F. Russell Coleman ‘42
1985  Herbert R. Young ‘50
1986  Robert W. Kendall ‘51
1987  Jacob J. Myers ‘41
1988  Claire H. McGrath ‘55
1989  Robert B. Allen ‘29
1991  Thomas J. McGrath ‘55
1992  Nina Malone ‘84
1993  William M. Rue ‘69
1994  Arnold C. Ropeik ‘47
1995  Dr. Walter A. Brower '48
1996  John Polomano ‘76
1997  David McCue ‘78
1998  David Waugh ‘74
1999  Joseph A. Casarella ‘55
2000  Richard Arndt ‘60
2001  Kenneth M. Isky ‘71
          Karen G. Lewis ‘80
2002  Robert J. Barrett ‘63
2004  Gregory T. Steen ’84, ‘89
2008  Ralph J. Anderson, Jr. '81
2009  E. Yvonne Baskerville '74
2010  Helen Napoli Cabrera '56
2011  Alan Sumutka '72
2012  Wayne J. Canastra '72
2013  Joseph P. Teti '65
2014  Rosemarie Falcone Albanese '62
2015  Ursula Carthens Baker '91
2016  Kevin W. Doran '78
          Nicholas D. Stephan '78
2017  Michael J. Hennessy '82

 

Distinguished Alumnus/a Award

1965  Bernard B. Isaacson ‘38
1966  Anthony V. Marano ‘49
1967  Dr. Earl Poe Strong ‘30
1968  Gilbert H. Kahn ‘31
1969  Harold Ray ‘20
1972  Benjamin Tyran ‘44
1973  Richard F. Phelps ’63, ‘64
1974  Paul Haas ‘34
1975  Thomas P. Dolan ‘41
1977  Richard R. Shinn ‘38
1980  Maj. Gen. Wilfred Menard ‘40
1983  Paul R. Roedel ‘49
1987  George H. Sands ‘48
1988  Jacob J. Myers ‘41
1989  Hon. Joseph A. Palaia ‘49
1990  Susan Polis Schutz ‘66
1991  Vincent E. Hoyer ‘48
1992  Robert M. Valentini ‘65
1993  Robert K. Waters ‘65
1994  Richard Moynihan ‘60
1995  Dennis N. Longstreet ‘69
1996  Steven B. Kalafer ‘71
1997  Walter L. Wahlen ‘49
1998  Jeffery F. Pierfy ‘65
1999  Michael J. Cadillo ‘69
2000  Rene de la Cruz ‘65
2001  James R. Baugh ‘72
2002  Joseph R. Jingoli ‘57
2004  Bernard Vonderschmitt ’81, ‘95
2008  William M. Hartnett '76
2009  Gary J. Pruden '83
2010  Thomas Marino '69
2011  Diane Turton '69
2012  Edward F. Burke '56
2013  Norman A. Brodsky '64
2014  Howard Cohen '71
2017  Robert S. Schimek '87

 

Outstanding Young Alumnus Award

2013  Nicholas A. Ballasy '08
2014  Gregory Lorjuste '04
2015  Robert Behnke '06, '07
2016  Allyson Watson '10
2017  Nico E. Tramontana '10

 

Compiled by Walter A. Brower, Class of 1948